Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

 Strona główna www.egeppert.com  


 Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Światowa premiera "Śpiewam życie"
Autor Wiadomość
Michał Ziarno
[Usunięty]

Wysłany: 20 Wrz 2007 09:21   

Piosenki śpiewane są - rzecz jasna - po polsku, ale album ma dla mnie wartość kolekcjonerską, dlatego polecam jego zakup.

Pozdrawiam.
 
 
Gosia
[Usunięty]

Wysłany: 10 Paź 2007 02:23   

Płytka oczywiście jest cudowna, ale nie wiem czy w wydaniu Oriente Musik bardziej mi się podoba... Chyba wolę naszą rodzimą, aczkolwiek cieszy, bardzo cieszy takie cd:)
 
 
stornia 

Posty: 17
Wysłany: 06 Gru 2007 04:37   

Czy jest tu ktoś, kto zna niemiecki? Za Odrą napisali takie coś:

http://www.titel-forum.de...b0a47229111d587

Może ktoś umie przetłumaczyć (bez użycia translatora), bo pewnie nie tylko ja chętnie dowiem się, o co chodzi.
 
 
Kinia 


Posty: 285
Wysłany: 30 Gru 2007 05:27   

Pomogła zaprzyjaźniona germanistka.

W wolnym tłumaczeniu:
Piszą w samych superlatywach, m.in., że słuchacze „przegapili” jedną z najbardziej interesujących piosenkarek.
Pytają czy znana im jest Edyta Geppert, a nieznajomość jej jest wprost żenująca, gdyż wydała niezliczoną ilość płyt oraz zagrała masę koncertów.
Płyta z Kroke jest niezwykle piękna.
To, że Edyta Geppert ma wspaniały, imponujący głos, nie ulega wątpliwości.
Dużym zaskoczeniem jest bogactwo repertuaru, zaczyna się folklorystycznie, a dalej słychać dźwięki żydowskie.
Piosenkę Mordechaja Gebirtiga, która była wielokrotnie interpretowana, śpiewa tak, jakbyśmy słyszeli ją po raz pierwszy.
Dalej same pochwały, m.in., że po prostu śpiewa życie i to nie jest żadna przesada :)

Widać, że poznali się za Odrą na dobrej muzyce :)
 
 
stornia 

Posty: 17
Wysłany: 31 Gru 2007 11:15   

Bardzo dziękuję Ci i Germanistce!
 
 
Gwiazdka

Posty: 874
Wysłany: 03 Mar 2008 11:45   

Wygląda na to, że płyta zbiera bardzo pochlebne recenzje za granicą - to ze strony czeskiej - ale na szczęście napisane w "strawialnym" narzeczu :) . Poniżej macie tłumaczenie.

Edyta Geppert & Kroke: Śpiewam życie
Zarówno EDYTA GEPPERT, jak i zespół KROKE od lat istnieją na polskiej scenie muzycznej.
O ile jednak Kroke jest dobrze znany za granicą, o tyle Edyta pozostaje bez rozgłosu poza Polską, znana jedynie wtajemniczonym.
Najwyższy czas, żeby to zmienić – podjęła się tego wytwórnia ORIENTE MUSIK.
Edyta Geppert zyskała przychylność polskiej publiczności jako wyjątkowy wykonawca. Wydała sporo płyt i odbyła niezliczone trasy koncertowe po całej Polsce.
Jej wszechstronność i ekspresyjność czynią z niej „grande dame" polskiej piosenki, żywy dowód na to, że w Europie Wschodniej znajdują się skarby muzyczne, które wciąż czekają na to, aby ktoś je odkrył.
Płyta „Śpiewam życie" przekracza granice takich kategorii, jak muzyka światowa, folk czy chanson. Wyróżniający się instrumentalny styl Kroke, wywodzący się z tradycji żydowskiej i wschodnioeuropejskiej, znakomicie łączy się z pełnym emocji głosem Edyty i ambitnymi tekstami polskich utworów.
Naszym zdaniem, tej płyty zdecydowanie warto posłuchać.

Tłumaczenie: Edyta Urbanowicz
_________________
* Gwiazdka *
Ostatnio zmieniony przez Gwiazdka 03 Mar 2008 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gwiazdka

Posty: 874
Wysłany: 03 Mar 2008 11:49   

Tutaj i tutaj natomiast są informacje o płycie ze stron brytyjskich - generalnie ten tekścik pojawia się jeszcze na kilku innych portalach w Wielkiej Brytanii, oferujących sprzedaż wysyłkową płyty "I sing life".
Poniżej - tłumaczenie.

Edyta Geppert jest jedną z najbardziej znanych polskich piosenkarek – zaangażowana, pełna emocji, porównywana czasem do Edith Piaf. Na tej nowej płycie towarzyszy jej Kroke, polsko-żydowski zespół odnoszący sukcesy na scenie międzynarodowej, łączący muzykę klezmerską z jazzem, folkiem, muzyką światową i klasyczną, tworzący w ten sposób własny, niepowtarzalny styl. Razem wykonują nastrojowe wersje utworów autorstwa znanych polskich artystów i muzyków, w tym kompozytora muzyki filmowej Jerzego Satanowskiego, legendy muzyki klezmerskiej Leopolda Kozłowskiego czy piosenkarzy Marka Grechuty i Katarzyny Gaertner.
Kroke (co w języku jidisz znaczy „Kraków") nagrali siedem cieszących się uznaniem albumów, zagrali setki koncertów i współpracowali z Peterem Gabrielem i Nigelem Kennedym. Ich muzyka pojawia się w ścieżce dźwiękowej najnowszego filmu Davida Lyncha „Inland Empire". Zespół został założony w 1992 roku przez trójkę przyjaciół, którzy skończyli Krakowską Akademię Muzyczną: Tomasza Lato (kontrabas), Tomasza Kukurbę (altówka) i Jerzego Bawoła (akordeon). W 2004 roku zespół stał się kwartetem, kiedy dołączył do niego perkusista Tomasz Grochot.

Tłumaczenie: Edyta Urbanowicz
_________________
* Gwiazdka *
Ostatnio zmieniony przez Gwiazdka 05 Mar 2008 03:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gwiazdka

Posty: 874
Wysłany: 05 Mar 2008 10:28   

Oczekując z niecierpliwością nowej płyty - póki co możemy poczytać kolejne pozytywne recenzje, jakie za granicą zbiera płyta "I sing life". Tym razem - w Hiszpanii
I od razu - tłumaczenie od niezastąpionej Iberystki:):):)

Edyta Geppert & Kroke Śpiewam życie
ORIENTE MUSIK/RESISTENCIA

Tę płytę polskiej grupy Kroke, zrealizowaną wspólnie z piosenkarką Edytą Geppert (której, co dla zespołu niezwykłe, oddano rolę przewodnią), należy umieścić wśród płyt-które-bardzo-rzadko-Kroke-nagrywają-z-zaproszonymi-gośćmi, podobnie jak tę, którą swojego czasu nagrali ze skrzypkiem Nigelem Kennedym. W tym przypadku różnica polega na pełnej kontroli, jaką tym razem mogli mieć nad końcowym efektem - z własną produkcją, aranżacją i kierownictwem muzycznym Piotra Loretza. Na płycie nie ma żadnej ich kompozycji, za to jest wiele momentów, w których ujawniają swój niezwykły kunszt instumentalny, chociaż są one ograniczone ze względu na krótki czas trwania utworów (co jest kolejna nowością w porównaniu z ich dotychczasowymi dokonaniami).
Jeśli instrumentalistom z Kroke brakowało głosu, który wokalnie zilustrowałby ich przejście od korzeni klezmerskich do form bardziej ekspansywnych, z pewnością znaleźli go u tej doświadczonej polskiej artystki, mającej na swoim koncie kilkanaście nagranych w Polsce płyt i urodę Kathleen Turner i Naomi Watts. Potrafi ona śpiewać na różne sposoby - ale najbardziej zwraca uwagę żywiołowy, awanturniczy styl dawnych kabaretów, w żaden sposób nie kolidujący z nastrojami żydowskimi - na przykład w „Pieśni I z Antygony", będącej prawdziwym mistrzostwem interpretacji. Z pewnością wyróżniają się też utwory: „Śpiewam życie", z tradycyjnym kanonem, który już stał się marką Kroke i wspaniałym solo jazzowym na fortepianie; „Gdy jedna łza" z delikatnymi aranżacjami jazzującymi; „Największy teatr świata", przywołujący swoim rytmem starego charlestone'a, a także „Los", tradycyjny temat zamykający album.
Oriente Musik określa swoją markę muzyczną jako „world chamber music" i z pewnością niniejsza płyta mieści się idealnie w tej definicji.

Gernot Dudda

Tłumaczenie: Edyta Urbanowicz
_________________
* Gwiazdka *
 
 
Kayo 
Kocham Cę Życie


Wiek: 45
Posty: 209
Skąd: Rydułtowy
Wysłany: 05 Mar 2008 08:07   

Dzięki Gwiazdko!!! Gratuluje umiejętności poszukiwań! Potrafisz jak zwykle poprawić humor :)
_________________
Już nic nie muszę...
 
 
 
Gwiazdka

Posty: 874
Wysłany: 08 Mar 2008 11:28   

Mam nadzieję że nikogo nie urażę, zamieszczając pełne tłumaczenie tekstu niemieckiego , bo takie w nim piękne rzeczy o Pani Edycie piszą - zresztą sami poczytajcie!

Edyta Geppert & Kroke: Śpiewam Życie.....

Zaczyna się folklorystycznie, a następnie, tak jak już wcześniej miało to miejsce w przypadku zespołu „Kroke", rozpoznajemy żydowskie pieśni.
Coraz więcej superlatyw w świecie reklamy, nie tylko w kręgu muzyki popularnej, powoduje, że trudno jest zorientować się, które z zachwalanych produktów są rzeczywiście tego warte. A więc, moje panie i panowie: jak dotąd, przegapiliście jedną z najbardziej emocjonujących piosenkarek. Czy mieliście pojęcie o Edycie Geppert? Ściśle rzecz ujmując, jest to zawstydzające, ponieważ ta Polka, działająca od ponad 20 lat wydała niezliczoną ilość płyt oraz ma na koncie wiele koncertów. Jej najnowszy album, nagrany razem z grupą „Kroke", którą tutaj (tutaj był link) już przedstawialiśmy, jest bardzo wzruszający i piękny.
Już ze wstępu widać, że Edyta Geppert ma wspaniały głos. Zaskakujące jest jednak to, jak bardzo zróżnicowany repertuar ma ta piosenkarka. Album zaczyna się folklorystycznie, a następnie, tak jak już wcześniej miało to miejsce w przypadku „Kroke", słyszymy żydowskie pieśni. Tak więc Edyta Geppert śpiewa często interpretowaną pieśń Mordechaja Gebirtiga w aranżacji tak niezwykłej, że ma się wrażenie, że nigdy wcześniej się tej pieśni nie słyszało.
Z drugiej strony Edyta Geppert okazuje się być "diseuse", która nie musi obawiać się żadnych porównań. Jej sztuka interpretacji nasuwa skojarzenia ze starszą czeską koleżanką Haną Hegerovą. Ta interpretacja tworzy nastroje, które wiodą nas od swawolnej wesołości do melancholijnego marzycielstwa, artystka kształtuje każdą pieśń tak, że robi ona wrażenie na niemieckim słuchaczu i że rozumie on polski tekst piosenki, który (choć jest go niewiele) po niemiecku wyjaśnia załączona książeczka.
Ludzie, wykorzystajcie szansę, nauczcie się rozpoznawać Edytę Geppert. Ona śpiewa życie. I to nie jest żadna przesada.

Thomas Rothschld

Tłumaczenie: Ewa Szwarska-Zabuska
_________________
* Gwiazdka *
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group